30. rocznica strajków kwietniowo-majowych na Kombinacie
26 kwietnia 2018 r. (czwartek) o godz. 18:00 w naszym kościele zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji hutników i mieszkańców Nowej Huty z okazji 30. rocznicy strajków kwietniowo-majowych na Kombinacie w 1988 roku. Wspólnej modlitwie przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.
W roku 100.-lecia niepodległości Polski przypada też 30. rocznica ostatniego strajku ludzi pracy na kombinacie nowohuckim (1988 r.), którego pacyfikacja i cierpienie wielu stały się początkiem przemian w Polsce. Nowa Huta – miasto pracy, walki, pamięci i solidarności – na trwałe wpisała się w dziedzictwo historyczne Polski. Budowa tego „miasta bez Boga”, zryw w 1960 r. w obronie Krzyża, pierwsza pielgrzymka św. Jana Pawła II do Mogiły i jego słowa wypowiedziane do hutników obudziły „olbrzyma” robotników, który wstawszy z kolan upomniał się o swoją godność i miejsce wiary w jego życiu. Przewodnikiem zawsze był im Kościół, a kapłani pracujący na terenie miasta byli ich duszpasterzami. Otrzymana formacja w duchu miłości Boga i drugiego człowieka, ukazanie godności pracy człowieka płynącej z Ewangelii i Krzyża, drogowskazy św. Jana Pawła II – to podstawowe elementy budowanej społeczności Nowej Huty.
Kościół i jego kapłani będący z wiernymi kształtowali oblicze tego miasta. Dziś próbują to wszystko zawłaszczyć ludzie często niemający nic wspólnego z wiarą i Kościołem. Dlatego widząc potrzebę przywołania tego wielkiego dziedzictwa opartego na wierze w Boga i Kościele, ukazanie jedności kapłanów i powstałych parafii w pamięci historycznej otrzymanego dziedzictwa, Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Diecezji i NSZZ „Solidarność” pragną zaprosić społeczeństwo Nowej Huty do modlitwy za miasto, hutników i wszystkich ludzi pracy. Niech przywołanie w pamięci wydarzeń i doświadczeń, jakie przeżyli mieszkańcy Nowej Huty zjednoczy nas na tej wspólnej modlitwie. Zapraszamy całą społeczność oraz wszystkich kapłanów Nowej Huty.
We wspólnym dziękczynieniu w 100.-lecie niepodległości niech nie zabraknie tej wiary i świadectwa Nowej Huty. Chciejmy przypomnieć innym stojąc przed Bogiem, gdzie są nasze korzenie i na jakich wartościach kształtowani, przy Krzyżu, na strajku, w manifestacji ulicznej, w mieście wypełnionym gazem łzawiącym, bici i skazywani, ale wstający z klęczek. Bo tylko przed Bogiem można klęczeć w pokorze, by wstając odzyskać swojego ducha godności i wielkości.
Zapraszamy poczty sztandarowe związkowe, szkolne, parafialne. Potrzeba stanąć razem i pokazać, że Nowa Huta żyje pamięcią o swoich dziejach i te dzieje pragnie przekazywać młodemu pokoleniu.