Instrument został wybudowany około 1960 roku przez firmę Steinmeyer dla jednego z kościołów w Norwegii, posiada on 50 głosów podzielonych na 3 manuały i klawiaturę nożną. Dzięki staraniom o. Proboszcza Niwarda Karszni oraz Pana Organmistrza Lecha Skoczylasa z Krakowa, organy zostały zakupione, sprowadzone i zamontowane w naszym kościele. Uroczystego poświęcenia dokonał ks. kard. Franciszek Macharski 20 października 2004 roku. 

W 2007 roku po gwałtownej ulewie, która zerwała część blachy na dachu kościoła, zalana została główna nawa kościoła i część organów. Woda spływała na kontuar i klawiatury, a także na część piszczałek; przez dłuższy czas utrzymywała się wysoka wilgotność wewnątrz instrumentu, co poskutkowało zbutwieniem skóry. Po tym zdarzeniu instrument przeszedł konserwację w sekcjach 1. i 2. manuału oraz pedału, wymieniono także zbutwiałe uszczelnienia skórzane, wyczyszczono piszczałki i wiatrownice tychże sekcji, wyremontowano miechy i nastrojono organy.

Obecnie instrument po latach użytkowania wymaga konserwacji. Jest potrzeba wymiany sterowania organami, ponieważ obecny – analogiczny system sterowania z lat 60-tych, zaczyna coraz bardziej zawodzić i sprawiać trudności. Z jego wymianą wiąże się również renowacja i modernizacja obecnego stołu gry lub zastąpienie go nowym. Konieczna jest również wymiana uszczelnień skórzanych sekcji 3. manuału – obecnie niektóre dźwięki nie grają, grają same lub zacinają się. Organy należy również wyczyścić, skorygować ich brzmienie, wyrównać głośność, czyli dokonać korekty intonacji. Trzeba również wszystko dokładnie wyregulować i na koniec nastroić organy. Opisane wyżej problemy nie pozwalają używać instrumentu w jego całej okazałości. Chcemy, aby instrument został wzbogacony o dodatkowy głos – dzwony.

Od czasu po zakończeniu remontu chcemy, aby instrument w ramach stałego serwisu był kontrolowany i dostrajany. Prace remontowe jak i późniejszą opiekę będzie sprawować Pan Organmistrz, Konrad Dybczak. 

Należy podkreślić fakt, że nasze organy są instrumentem wysokiej klasy, piszczałki wykonane są z bardzo dobrego materiału, z dobrej jakości drewna jak i metalów, szafa organowa wykonana jest z dębu. Wiatrownice, konstrukcja i inne elementy są zdrowe, tzn. nie ma w nich żadnych śladów robaka, ani pleśni. 

Ubogacenie liturgii śpiewem i muzyką dodaje ceremoniom kościelnym majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i przyczynia się do głębszego zjednoczenia wiernych. Według „Obrzędu błogosławieństwa organów”, głoszą [one] chwałę Boga, czczą Jezusa, uwielbiają Ducha Świętego, zanoszą nasz śpiew i błagania do Maryi. Ponadto wprowadzają w dziękczynienie Jezusowi, przynoszą pociechę wiary tym, którzy przeżywają trudności i wspierają modlitwę chrześcijan. Dzięki nim nasze serca unoszą się do Boga, a tak jak wiele piszczałek jednoczy się w jeden dźwięk, pozwalają nam, jako członkom Kościoła, złączyć się we wzajemnej miłości i braterstwie, abyśmy zgodnie uwielbiali Boga hymnem wiecznej chwały. 

Dlatego bardzo prosimy o modlitwę w intencji tego dzieła i z zapałem podejmujemy się remontu organów. Niech ich unikatowy charakter i wartość pozostają na długie lata dumą naszego kościoła i lokalnej społeczności.

Rozpoczynamy cykl koncertów, podczas których przeprowadzana będzie zbiórka wolnych datków na ten cel. Ponadto można będzie nabyć „Cegiełkę”- równowartość renowacji jednej piszczałki, czyli ok. 50 zł. Wszystkich chcących wesprzeć nasze działania prosimy o wsparcie finansowe. By organy w pełni wykorzystywały swój potencjał, potrzeba ok. 150 tysięcy zł.

W niedziele 16, 23 i 30 października na godz. 18:00 zapraszamy do naszego kościoła na chór, tak aby każdy zainteresowany mógł przyjrzeć się organom z bliska. Podczas takich spotkań zostaną zaprezentowane główne usterki instrumentu. W razie potrzeby, przedłużymy je w czasie także na kolejne miesiące. O dalszych krokach tej inwestycji będziemy informować na bieżąco.

Zapraszamy na pierwszy koncert za tydzień tj. 9 października na godz. 18:00. Wystąpi Maria Babicz- sopran oraz Janusz Korczak, organista Bazyliki oo. Franciszkanów w Krakowie. Usłyszymy utwory i pieśni maryjne oraz improwizacje organowe. Koncert rozpoczniemy od modlitwy zawierzenia Panu Bogu dzieła remontu organów.